privat_vs_ubytovna_w-1

Masová výstavba nových bytov vo veľkých mestách, ako aj situácia na realitnom trhu, inšpirovala mnohých ľudí k investovaniu do kúpy nehnuteľností so zámerom jej prenájmu. Z pohľadu lokality sa v poslednom čase rozrástol záujem o kúpu nehnuteľností v blízkosti veľkých zamestnávateľov, ktorí sídlia v okrajových častiach miest. Tieto byty a domy na prenájom sú alternatívou investície do drahých nehnuteľnosti v atraktívnych častiach v centre mesta.

Bývanie v prenájme využívajú partie robotníkov, pre ktorých môže byť za určitých okolností takýto typ ubytovania výhodný. Podmienkou je, aby boli prístupní zaviazať sa na dlhšie fixné obdobie a hlavne, aby boli ochotní uhradiť 2-3 mesačnú kauciu, ktorá sa pri prenájme požaduje. Viac o výhodách a nevýhodách bývania na priváte a v ubytovni. Väčšina firiem, naopak, uprednostňuje pre ubytovanie svojich zamestnancov ubytovne, ktoré pre nich predstavujú jednoduchšiu komunikáciu a vyššiu záruku splnenia dohôd a očakávaní. Prečo je tomu tak?

Flexibilita – platíte za také obdobie, ako potrebujete

Medzi najväčšie výhody ubytovania zamestnancov v ubytovni patrí jednoznačne fakt, že s ubytovňou sa môžete dohodnúť tak na krátkodobom (dni až týždne), ako aj na dlhodobom (mesiace, roky) kontrakte. Umožňuje vám to operatívne navyšovať alebo ponižovať počty obsadených lôžok a reagovať tak na aktuálne a očakávané potreby výroby. V čase, keď vo svete zúri pandémia, je tento faktor dôležité brať do úvahy.

Dobre vyspatý zamestnanec je produktívnejší

Vhodné ubytovanie pre zamestnancov, ktoré im poskytne pohodlné prostredie pre oddych a relax, má tiež vplyv na pracovný výkon. Taká večerná bytová párty s alkoholom sa na druhý deň na pracovnom výkone zamestnanca odrazí. Na druhej strane, vo väčšine ubytovní je zákaz konzumácie alkoholických nápojov a za porušenie zákazu je prísny postih. Ďalšie nástrahy, ktoré pri prenájme v bytovom dome čakajú, sú malé deti a domáci kutili. Ak sa vaši zamestnanci vrátia z nočnej smeny a potrebujú dopoludnie využiť na kvalitný spánok, môže byť pre nich dieťa hrajúce na hudobnom nástroji alebo vŕtajúci sused doslova nočnou morou. Zároveň je tu riziko, že obyvatelia bytového domu nebudú nadšení z „prechodných“ podnájomníkov, čo môže vyvolávať zbytočné konflikty. V ubytovniach vám takéto niečo nehrozí.

Na správnom mieste s potrebnou kapacitou

Nájsť spoločné ubytovanie pre väčšie množstvo osôb na priváte môže byť komplikované. Zamestnancov tak musí zbierať zvozová doprava na viacerých miestach alebo sú zamestnanci nútení si zabezpečiť prepravu do práce individuálne.

V prípade ubytovní tento problém neriešite. Napríklad ubytovňa v Galante na Drevenej ulici poskytuje vysoký štandard a má kapacitu 544 lôžok, ku ktorým čoskoro pribudnú nadštandardné mezonetové apartmány v samostatnom bloku s vlastným výťahom, ktoré výborne poslúžia napríklad ako štartovacie byty pre dvojice. Ubytovňa ponúka ubytovanie v moderných, zrekonštruovaných priestoroch s dôrazom na čistotu a profesionálny prístup personálu. Záujemcom sú k dispozícií spoločenské priestory, plne automatizovaná práčovňa, malé fitness centrum, automaty s občerstvením a nepretržitá recepcia. Dvoj-troj-lôžkové izby sú zariadené funkčne a príjemne, bunkovým spôsobom so samostatnou toaletou oddelenou od kúpeľne. Každá bunka má k dispozícií veľkoobjemovú chladničku s mrazničkou, plne zariadené kuchyne so sedením a TV sú k dispozícií vždy na poschodí. V prípade zvozovej dopravy pre zamestnancov môžu firmy využiť súkromné parkovisko alebo verejnú plochu parkoviska obchodného domu TESCO, ktorý je v bezprostrednej blízkosti ubytovne. Už dnes ubytovanie v Galante využívajú firmy z Galanty, Serede, ale aj so vzdialenejšieho Senca a Nitry.

Objektívne faktory

Nech už sa rozhodnete svojich zamestnancov ubytovať v robotníckych ubytovniach alebo na priváte nezabúdajte, že aby mohli odviesť 100-percetný výkon na pracovisku, potrebujú mať vytvorené dostatočné vhodné podmienky nielen na pracovisku, ale aj mimo neho. Veríme, že vyššie spomenuté rozdiely vás nasmerujú ku správnym rozhodnutiam výhodným pre vás aj vašich zamestnancov.