Posvietili sme si na zamestnanecké ubytovne a priváty

Keď situácia na pracovnom trhu v rodnom meste nie je priaznivá, je na mieste vycestovať za prácou aj mimo domova. Mnoho firiem alebo pracovných agentúr zabezpečuje pre svojich zamestnancov ubytovanie, a preto je možné nastúpiť do novej práce hoci aj na druhej strane republiky prakticky ihneď. Čo však v prípade, ak zamestnávateľ takúto možnosť neponúka? Ako vyriešiť dochádzanie do práce? Ak sa nechcete trvalo presťahovať, jediným riešením je nájsť si prechodné bývanie a za prácou cestovať na tzv. „týždňovky“.

Pre výber vhodného prechodného ubytovania sme pre Vás pripravili krátky prehľad výhod a nevýhod bývania v robotníckych ubytovniach a na priváte. Tu sú:

1. Žiadna kaucia alebo platba za celý mesiac dopredu

Ubytovanie prostredníctvom prenájmu bytu alebo izby v dome je spojené s požiadavkou na zloženie kaucie, ktorá často predstavuje 2-3 mesačný nájom. V zložitej životnej situácii sú takéto neplánované výdavky nepríjemné. Výhodou ubytovania v ubytovni je, že žiadne kaucie neplatíte. Je to jeden z rozhodujúcich faktorov pri voľbe tohto typu ubytovania.

2. Flexibilná dĺžka ubytovania

Pri privátoch prenajímatelia požadujú uzatvorenie zmluvy na rok a viac, pričom stanovujú 2-3 mesačnú výpovednú lehotu, ktorú si garantujú zadržanou kauciou. Na druhej strane, ubytovne umožňujú ubytovanie už od jednej noci. Pokiaľ zistíte, že Vám nové pracovné miesto nevyhovuje, v prípade ubytovne Vás nezaväzuje žiadna nájomná zmluva. Samozrejme, pri ubytovaní na pár nocí je cena za lôžko vyššia v porovnaní s cenou pri mesačnej alebo 3-mesačnej zmluve, pri ktorej už ide o cenovo veľmi prijateľné ubytovanie.

3. Poloha ubytovne

Pri výbere prechodného ubytovania je ďalším významným rozhodovacím faktorom jeho poloha. Mnoho ubytovní sa nachádza v lokalitách situovaných v blízkosti významných zamestnávateľov alebo je odtiaľ výborná dopravná dostupnosť do zamestnania v okolitých závodoch a Vy to tak máte doslova na skok do práce. Prípadne môžete do vzdialenejších závodov využiť zvozovú dopravu zabezpečenú priamo zamestnávateľom alebo jeho zmluvným partnerom. V takomto prípade Vás nemusí zaujímať, či ubytovanie disponuje dostatkom parkovacích miest, ktoré sú z roka na rok nedostupnejšie.

4. Vybavenie ubytovne

V ubytovni nájdete všetko potrebné pre kvalitný spánok a príjemný relax po práci. Moderné ubytovne ponúkajú ubytovanie v zrekonštruovaných priestoroch s dôrazom na čistotu a profesionálny prístup personálu. Záujemcom sú k dispozícií 2-3 lôžkové izby, ktoré sú zariadené funkčne a príjemne, bunkovým spôsobom s vlastnou kúpeľňou a toaletou. Každá bunka má k dispozícií vlastnú chladničku. Ubytovaní iste ocenia plne zariadené kuchyne so sedením, spoločenské priestory, práčovňu, fitness centrum, TV miestnosť, bezplatný vysokorýchlostný internet, či altánky na vonkajšie posedenie. Nespornou výhodou oproti ubytovaniu na priváte je taktiež možnosť nahlásiť si prechodné ubytovanie a zasielanie pošty.

5. Zabezpečený servis

V ubytovniach je okrem recepčnej celý rad ďalšieho personálu, ktorý sa stará o pohodlie ubytovaných. Pokiaľ nastane nečakaná porucha alebo havária v zariadení, ubytovňa sa postará o vyriešenie prakticky ihneď. Pre Vaše pohodlie Vám ubytovňa v pravidelných intervaloch poskytne čistú posteľnú bielizeň a Vy tak nemusíte nosiť z domu svoju vlastnú. Pri návrate z práce neskoro večer zase oceníte automat s občerstvením.

6. Čisté priestory

Obzvlášť v súčasnej situácii je čistota a dezinfekcia vnútorných priestorov veľmi dôležitá. Štandardom v ubytovniach je čistenie spoločných priestorov aj kuchynky 2-3 krát denne, pričom minimálne raz za 10 dní sú upratované aj izby. Takýto servis by ste na priváte čakali zbytočne.

7. Kontakty

Ubytovanie v ubytovni je skvelou príležitosťou ako nadviazať priateľstvá a príjemnejšie využiť čas strávený mimo domova. Môžete v nich naraziť na svojich nových kolegov alebo aj na starých známych z rodného mesta, s ktorými si viete flexibilnejšie naplánovať zdieľané cestovanie domov na víkend.

8. Faktúra za ubytovanie

Na záver ešte jedna výhoda, ktorá pri podnájme na priváte zväčša nebýva možná. Ak ste živnostník alebo máte „sročku“, v ubytovni Vám bez akýchkoľvek problémov vystavia faktúru a suma za ubytovanie Vám ide celá do nákladov.